Hjem Arkiv Resultater Placerede hunde efterår 2018
Placerede hunde efterår 2018 Udskriv Email
Onsdag, 17. oktober 2018 14:16

ENGELSKE RACER

Danmarksmesterskabet i det sydlige Jylland søndag den 14. oktober 2018

ESK Bjerndrup's Zanka Dk06384/2011 02.04.2011 H trefarvet Engelsk Setter
3.v. Senja's Ilex – Bjerndrup Blanco O: Jette Clausen og Sven Aage Vad
E F: Keld Hansen, Koldingvej 9, 6760 Ribe
Danmarksmester og 1. vinder med CK

DPK Fugledes Ultra Dk14437/2012 10.08.2012 T herthafarvet Engelsk Pointer
2.v. Stenbitens Sugarcane Hannover – Fugledes Juvel
O E F: Flemming Fuglede Jørgensen, Trudslevvej 58, 9480 Løkken
2. vinder med CK

DPK Astrup's Rik Dk07587/2013 17.04.2013 H sort/hvid Engelsk Pointer
1.v. Daxoronjas – Idimum-Rona O: Aage Christiansen
Erik Henriksen Aarø, Hjaltesvej 45, 7800 Skive
3. vinder

DKK Nordvestjyden's Jawa Dk10393/2014 01.06.2014 T trefarvet Engelsk Setter
3.v. Bjerndrups Messi – Nordvestjyden's Ciwa O F: Kurt Nedergaard
E: Kurt Nedergaard og Allan Bak Jensen, Efterskolevej 37, 7950 Erslev
4. vinder

DJ Vest Egsgård Tjalfe Dk16982/2013 15.09.2013 H hvid/orange Breton
2.v. Orreskogen's B-Røm – Stenhøj N. Tjui O: Thomas Eg Severinsen
E F: John Madsen, Birkebækvej 50, 7321 Gadbjerg
5. vinder

DJ Øst Settermosen Casablanca DK01278/2015 02.01.2015 T rød Irsk Setter
2.v. Apache Des Sorcieres Du Sancy – Settermosen Alba O: Frank Krøyer
E: Søren Andersen, Stendalvej 70, 9830 Tårs F: Christina Bak
6. vinder.

PROFDOG hund

Dansk Breton Klubs vinderprøve 29. september 2018 ved Videbæk

DBK Athos Dk13503/2014 11.05.2013 H hvid/orange Breton
1.v. Prinz – PVN's Fie O: Goran Grmusa, Serbien
E F: Poul Valdemar Nielsen, Holmvej 6, Kliplev 6200 Aabenraa

DBK Lilli Du Bois Courcol Dk04240/2016 11.05.2015 T hvid/sort Breton
2.v. Garry Du Chemin Du Sel – Etel Du Bois Courcol O: Pozo Dominique
E f: Torbjörn Rantanen Lund-Nielsen, Sønderkjærsvej 12, Sønderkjær, 6971 Spjald

DBK Engbjergvejs Fanch Dk09469/2010 04.05.2010 H hvid/orange Breton
3.v. Marki – Engbjergvejs Aggi
O E F: Asger Bak, Engbjergvej 3, Kjelstrup, 7700 Thisted

DBK Fønsvigs Jouie Dk13285/2014 05.07.2014 T hvid/orange Breton
4.v. Cyrano De Saint Lubin – Fønsvigs Debit O: Torben Andreasen
E F: Jan Nielsen, Troelstrupvej 9, 7490 Aulum

DBK Grand's Uniq Itro Dk03296/2013 07.03.2013 H hvid/sort Breton
5.v. Facco De La Malbirado – Midtvejs Corazon O Hans-Henrik Grand
E: Anni og Jens Hansen, Foldenvej 85 9981 Jerup F: Jens Hansen

DBK Strandbys Bon Dk06237/2014 08.04.2014 H hvid/orange Breton
6.v. Stenhøj Noah – Aulumboens Becky O Anni og Jens Hansen
E F: Jens Stenhøj Jørgensen, Rosenvoldvej 25, 7140 Stouby

Dansk Pointer Klubs vinderprøve 29. september 2018 i Vendsyssel

DPK Astrup's Rik Dk07587/2013 17.04.2013 H sort/hvid Engelsk Pointer
1.v. Daxoronjas – Idimum-Rona O: Aage Christiansen
Erik Henriksen Aarø, Hjaltesvej 45, 7800 Skive

DPK Fugledes Ultra Dk14437/2012 10.08.2012 T herthafarvet Engelsk Pointer
2.v. Stenbitens Sugarcane Hannover – Fugledes Juvel
O E F: Flemming Fuglede Jørgensen, Trudslevvej 58, 9480 Løkken

DPK Fugledes Ural Dk14435/2012 10.08.2012 H sort/hvid Engelsk Pointer
3.v. Stenbitens Sugarcane Hannover – Fugledes Juvel O: Flemming Fuglede Jørgensen
E F: Thomas Kristensen, Højbjerg Møllevej 35, 8840 Rødkærsbro

DPK Boelsgaard's A Monet Dk15690/2013 12.08.2013 H gul/hvid Engelsk Pointer
4.v. Frierfjordens Rossi – Boelsgaard's Cille O: Tom Boelsgaard Hansen
E F: Henning Hansen, Toften 3, 6933 Kibæk

DPK Frierfjorden's Randi Dk03019/2011 05.10.2010 T sort/hvid Engelsk Pointer
5.v. Jutevatnets Radar – Fugledes Black Britt O: Jan Nilsen og Helena Margaretha
E F: Jens Nielsen Have, Grønneled 2, Mejrup, 7500 Holstebro

Engelsk Setter Klubs vinderprøve 23. september 2018 på Falster

ESK Bjerndrup's Mikkel Dk06382/2011 02.04.2011 H hvid/sort Engelsk Setter
1.v. Senja's Ilex – Bjerndrup Blanco O: Jette Clausen og Sven Aage Vad
E F: Jan Marinussen, Strøhusvej 39, 2670 Greve

ESK Heegårds Max Dk09829/2013 24.05.2013 H trefarvet Engelsk Setter
2.v. Senja's Ilex – Heegårds V. Lill O: Jørgen Heegård Nielsen
E F: Harris Jensen, Ramsevej 24, Bøjden, 5600 Faaborg

ESK Bjerndrup's Zanka Dk06384/2011 02.04.2011 H trefarvet Engelsk Setter
3.v. Senja's Ilex – Bjerndrup Blanco O: Jette Clausen og Sven Aage Vad
E: Keld Hansen, Koldingvej 9, 6760 Ribe F: Lis Clausen

ESK Klintholms D. Asko Dk13664/2016 H trefarvet Engelsk Setter
4.v. Bjerndrup's Mikkel – Järvirämeen Emilia O: Mette Kühl
E F: Jan Marinussen, Strøhusvej 39, 2670 Greve

ESK Piteraq Dk03680/2012 18.02.2012 T hvid/sort Engelsk Setter
5.v. Østkysten's Ike – Lammefjorden's Zr O Mariann Chriel
E F: Jens Aage Madsen, Guldforhovedvej 4, 7441 Bording

ESK Tobølbjergs Lamison DK08016/2015 20.04.2015 hvid/sort Engelsk Setter
6.v. Mac Persson's A Max – Tobølbjergs C-Sally
O E F: Allan Nissen, Povlskrovej 27, Uge Mark, 630 Tinglev

Dansk Irsksetter Klubs vinderprøve 29. september 2018 på Falster

DISK Bjerkaasen's Bs-Siff Dk03265/2015 26.04.2014 T rød Irsk Setter
1.v. Rosenlia's Shadow - Bjerkaasen's Et-Erte Berte O Bjerke Elisabeth Haukaas
E F: Heidi Nørgaard Jensen, Tiendemarken 15, Gudum, 9280 Storvorde

DISK Heggelifjellets Rex DK04760/2014 09.11.2013 H rød Irsk Setter
2.v. Heggelifjellets N-Fant – Heggelifjellets Heaven O: Jan Roger Hegli
E F: Knud Hansen, Skærhejselvej 28, 7182 Bredsten

DISK Settermosen Casablanca DK01278/2015 02.01.2015 T rød Irsk Setter
3.v. Apache Des Sorcieres Du Sancy – Settermosen Alba O: Frank Krøyer
E: Søren Andersen, Stendalvej 70, 9830 Tårs F: Christina Bak

DISK Settermosen Charites Dk01279/2015 02.01.2015 T rød Irsk Setter
4.v. Apache Des Sorcieres Du Sancy – Settermosen Alba
O E F: Frank Krøyer, Ejby Mosevej 199, 2600 Glostrup

Dansk Gordon Setter Klubs vinderprøve 29. september 2018 i Sydjylland

DGSK Lilleskogens Wayne Dk02947/2015 22.04.2014 H sort m. brune Tan Gordon Setter
1.v. Milomix Bolt – Østjyllands Pb Fie O Leif Bjørnbakk
E F: Søren Brøndum Thygesen, Mosvigvej 16, 6093 Sjølund

DGSK Åens Hr. Whitefoot Dk14665/2014 22.01.2014 H sort m. brune Tan Gordon Setter
2.v. Glavaris Dv Ztorm – Vinterdalens Tillaaen O Geir Morten Søgård
E F: Erik Petersen, Hedevænget 11, 8800 Viborg

DGSK Øens Apollo Af 5 Maj 07 DK13341/2012 23.07.2012 H s m brune Tan Gordon Setter
3.v. Storåens Cash – Nørre Løgums Dina Af 5 Maj 07 O: Ásgeir Páll Júlíusson
E F: Poul Erik Dahl,Ingridsvej 85, 6000 Kolding

DGSK Vajskær Balic Dk06837/2012 05.04.2012 H sort m. brune Tan Gordon Setter
4.v. Nørre Løgum's Beckham – Rana O: Lorenz Clemmensen
E F: Henriette Clemmesen, Pluskærvej 26, 6330 Padborg

DGSK Åens Hot Beauty Dk20280/2014 22.01.2014 T sort m. brune Tan Gordon Setter
5.v. Glavaris Dv Ztorm – Vinterdalens Tillaaen O Geir Morten Søgård
E F Bjarke Farsinsen, Valmuevej 17, Faarup, 7900 Nykøbing M

Danmarks Jægerforbunds vinderprøve Vest fredag 5. oktober i Sønderjylland

DJ Vest Isa Dk00950/2016 04.07.2015 T gul/hvid Engelsk Pointer
1.v. Astrup's Fighter – Østagløtten's Fairtale O: Knut Thore Dahle
E F: Allan Bredsgaard, Terkelsbøl Bygade 50, 6360 Tinglev

DJ Vest Egsgård Tjalfe Dk16982/2013 15.09.2013 H hvid/orange Breton
2.v. Orreskogen's B-Røm – Stenhøj N. Tjui O: Thomas Eg Severinsen
E F: John Madsen, Birkebækvej 50, 7321 Gadbjerg

DJ Vest Matresse's F. Mati Dk17210/2013 20.09.2013 H sort/hvid Engelsk Pointer
3.v. Matresse's Black Magic Junior – Matresse's Bertha O: Jan Espersen
E F: Martin Mortensen Ahornvej 4, 8550 Ryomgård

DJ Vest Niholys Bess Dk11401/2014 18.06.2014 T sort/hvid Engelsk Pointer
4.v. Niholys Chang – Fugledes Gissa
O E F: Niels Holger Lykke, Kratvej 2, 6760 Ribe

DJ Vest Astrup's Via Dk07585/2013 17.04.2013 T sort/hvid Engelsk Pointer
5.v. Daxoronjas Basso – Idimum-Rona
O E F: Aage Christiansen, Astrup Allé 1, Astrup, 7870 Roslev

Danmarks Jægerforbunds vinderprøve Øst søndag 7. oktober 2018 på Vestsjælland

DJ Øst Bjerndrup's Zanka Dk06384/2011 02.04.2011 H trefarvet Engelsk Setter
1.v. Senja's Ilex – Bjerndrup Blanco O: Jette Clausen og Sven Aage Vad
E F: Keld Hansen, Koldingvej 9, 6760 Ribe

DJ Øst Settermosen Casablanca DK01278/2015 02.01.2015 T rød Irsk Setter
2.v. Apache Des Sorcieres Du Sancy – Settermosen Alba O: Frank Krøyer
E: Søren Andersen, Stendalvej 70, 9830 Tårs F: Christina Bak

Dansk Kennel Klubs 5. Vinderprøve søndag den 7. oktober 2018 på Falster

DKK 5 pr. Ln's Pointmann Zeppo Dk12296/2011 06.06.2011 H sort/hvid Engelsk Pointer
1.v. Everest Des Braies De L'oridelle – Bendt's A-Ditte O Laust Nørskov
E F: Bent Petersen, Kjærvej 27, 4700 Næstved

DKK 5.pr. Settermosen Charites Dk01279/2015 02.01.2015 T rød Irsk Setter
2.v. Apache Des Sorcieres Du Sancy – Settermosen Alba
O E F: Frank Krøyer, Ejby Mosevej 199, 2600 Glostrup

DKK 5. pr. Nakkehages Bz Orkan Dk06304/2013 24.04.2013 sort m. brune Tan Gordon Setter
3.v. Glavaris Dv Ztorm – Hunting Tianna's Blæs Becca
O E F: Peter Eliasen, Nakkehage Strandvej 37, 4500 Nykøbing Sj

Dansk Kennel Klubs vinderprøve søndag 7. oktober 2018 ved Vildbjerg

DKK Lilleskogens Wayne Dk02947/2015 22.04.2014 H sort m. brune Tan Gordon Setter
1.v. Milomix Bolt – Østjyllands Pb Fie O Leif Bjørnbakk
E F: Søren Brøndum Thygesen, Mosvigvej 16, 6093 Sjølund

DKK Heegårds Max Dk09829/2013 24.05.2013 H trefarvet Engelsk Setter
2.v. Senja's Ilex – Heegårds V. Lill O: Jørgen Heegård Nielsen
E F: Harris Jensen, Ramsevej 24, Bøjden, 5600 Faaborg

DKK Nordvestjyden's Jawa Dk10393/2014 01.06.2014 T trefarvet Engelsk Setter
3.v. Bjerndrups Messi – Nordvestjyden's Ciwa O F: Kurt Nedergaard
E: Kurt Nedergaard og Allan Bak Jensen, Efterskolevej 37, 7950 Erslev

DKK Kenzo Dk10251/2013 15.05.2013 H hvid/orange Breton
4.v. Cyrano De Saint Lubin – Stevnsåen's Mirell O: Thomas Stenbek
E F: Thomas Klit, Hallundbækvej 3, Blåhøj, 7330 Brande

DKK Piteraq Dk03680/2012 18.02.2012 T hvid/sort Engelsk Setter
5.v. Østkysten's Ike – Lammefjorden's Zr O Mariann Chriel
E F: Jens Aage Madsen, Guldforhovedvej 4, 7441 Bording

DKK Astrup's Bo Dk05356/2016 26.03.2016 H gul/hvid Engelsk Pointer
6.v. Spurvfugldalens Quincy – Astrup's Donna O: Aage Christiansen
E F: Jes Krag, Stenderupvej 88, 9870 Sindal

FJD's vinderprøve lørdag 6. oktober i Vendsyssel

FJD Tobølbjergs Lamison Dk08016/2015 20.04.2015 H hvid/sort Engelsk Setter
1.v. Mac Persson's Max – Tobølbjergs C-Sally
O E F: Allan Nissen, Povlskrovej 27, Uge, 6360 Tinglev

FJD Mårup Storm Dk13101/2011 07.07.2011 H rød Irsk Setter
2.v. Rosendales Sam – Mårup Klip O: Erik Rimmen
E F: Søren Gottfredsen, Bollervej 155, 8700 Horsens

FJD Bjerndrup's Messi Dk06383/2011 02.04.2011 H trefarvet Engelsk Setter
3.v. Senja's Ilex – Bjerndrup Blanco O: Jette og Sven Aage Vad
E F: Thorbjørn Riis, Dråbystræde 110, Sønder Dråby, 7900 Nykøbing M

FJD Boelsgaard's A Tuxedo Dk15688/2013 12.08.2013 H sort/hvid Engelsk Pointer
4.v. Frierfjordens Rossi – Boelsgaard's Cille O: Tom Boelsgaard Hansen
E: Anne og Tom Boelsgaard Hansen F: Tom Boelsgaard Hansen

FJD Vilslev Kari Dk19389/2011 07.10.2011 T Rød Irsk Setter
5.v. Erik Vom Kapellenpfad - Chiss
O E F: Flemming Vilslev Knudsen, Esbjergvej 123, 6670 Holsted

KONTINENTALE RACER

Danmarksmesterskabet i det sydlige Jylland søndag den 14. oktober 2018

KHK Sydvestjyden's Gismo Dk06846/2014 03.04.2014 H BMG Korthåret Hønsehund
1.v. Toes' Krogh – Ambi O: Jakob Poulsen
E F: Martin Pedersen, Aavej 2, 6771 Gredstenbro
Danmarksmester og 1. vinder med CACT og CK

DJ Vest Kærholt Mads Dk00880/2009 06.01.2009 H brunskimmel Ruhåret Hønsehund
2.v. Klokkemarkens Adam – Ally O: Jesper Kjærulff Hansen
E F: Flemming Ransborg, Sanglærkevej 18, 8960 Randers SØ
2. vinder med CK

DRK 1 Barmosen's F. Enzo DK12130/2012 23.06.2012 H brunskimmel Ruhåret Hønsehund
2.v. Hjortlund's Arnold – Barmosen's Nynne
O E F: Bo Christensen, Skovgårdsvej 7, 4720 Præstø
3. vinder med CK

FJD Lykkeager's Hector Dk03836/2013 07.03.2013 H sortskimmel Ruhåret Hønsehund
2.v. Lille Skovbo's Alf – Lykkeager's Diva
O E F: Steen Henningsen, Baunshøj vej 3, Strellev, 6870 Ølgod
4. vinder

KHK Petermann's Okie Dk06372/2014 01.04.2014 T brun Korthåret Hønsehund
5.v. Bakkevænget H. Trolle – Petermann's Jolly
O E: Erik og Kirsten Petermann, Søndergade 44, Holsted F. Erik Petermann
5. vinder

KHK Bislevs Goss Dk10789/2011 11.06.2011 H brun Korthåret Hønsehund
4.v. Nordboen Baxter – Bislevs Dina O: Poul Bislev
E: Pernille Hansen, Gammelsbækvej 2, 9330 Dronninglund F: Per Morville Jensen
6. vinder

Hovedsponsor:

PROFDOG hund

Dansk Ruhår Klubs vinderprøver 1 29. september 2018 på Sydsjælland

DRK 1 Gjævhuset's Aya Dk07436/2014 27.04.2014 T brunskimmel Ruhåret Hønsehund
1.v. Kærholt Mads – Birkemosen's Linn O: Poul Sørensen
E F: Torben Haugaard, Herborgvej 3, 6920 Videbæk

DRK 1 Barmosen's F. Enzo DK12130/2012 23.06.2012 H brunskimmel Ruhåret Hønsehund
2.v. Hjortlund's Arnold – Barmosen's Nynne
O E F: Bo Christensen, Skovgårdsvej 7, 4720 Præstø

DRK 1 Kærholt Mads Dk00880/2009 06.01.2009 H brunskimmel Ruhåret Hønsehund
3.v. Klokkemarkens Adam – Ally O: Jesper Kjærulff Hansen
E F: Flemming Ransborg, Sanglærkevej 18, 8960 Randers SØ

DRK 1 Østervangen's Una Dk16188/2014 29.08.2014 T brunskimmel Ruhåret Hønsehund
4.v. Carlos – Østervangen's Aja
O E: Tommy og Pia Hougaard, Kløvervangen 5, 8961 Allingåbro F: Tommy Hougaard

DRK 1 Vanghytten's B. Emma Dk03810/2017 T brunskimmel Ruhåret Hønsehund
5.v. Klattrupgaards Dachs – Smørmosen's D Pixi
O E F: Denny Chr. Pauk Pedersen, Svalhøjvej 11, 3790 Hasle

DRK 1 Barmosen's D. Sako Dk23576/2007 21.10.2007 H brunskimmel Ruhåret Hønsehund
6.v. Klokkemarkens Adam – Barmosen's A. Kajsa O: Bo Christensen
E F: Kjær Poulsen, Galtenvej 11, 8670 Låsby

Dansk Ruhår Klubs vinderprøver 2 30. september 2018 på Sydsjælland

DRK 2 Fredskovs Didde DK15168/2014 14.08.2014 T brunskimmel Ruhåret Hønsehund
1.v. Fredskovs Woodo – Fredskovs Søster O: Søren Nielsen og Grete Wiese
E F: Orla Didriksen, Mosevej 4, Grønnebæk, 6630 Rødding

DRK 2 Lilleheden's I Holger DK10284/2013 29.05.2013 H brunskim. Ruhåret Hønsehund
2.v. Condor II Vom Liether-Moor – Lilleheden's B Wilma O: Jørgen Jensen
E F: Jan Hansen, Snegleruphuse 15, 4571 Grevinge

DRK 2 Hekla Dk11088/2009 17.05.2009 T brunskimmel Ruhåret Hønsehund
3.v. Egemosen's Gonzo – Dambos Zilla O: Frandsen, Herning
E F: Morten Juul, Ahornvej 5, Ø. Bjerregrav, 8920 Randers NV

DRK 2 Kravnsø's Alma Dk09810/2016 16.05.2016 T brunskimmel Ruhåret Hønsehund
4.v. Bøgeskoven's Messi – Kravnsø's Bella
O E F: Hans Gregersen, Kravnsøvej 6, Kravnsø, 6710 Esbjerg V

DRK 2 Risvig's Ento DK05687/2012 25.03.2012 T brunskimmel Ruhåret Hønsehund
5.v. Egemosen's Gonzo – Cille O Kirstein Henriksen
E F: Peter Jensen, Mosevænget 8, 7160 Tørring

DRK 2 Fredskovs Siggo DK18930/2015 24.10.2015 H brunskimmel Ruhåret Hønsehund
6.v. Fredskovs Woodo – Fredskovs Søster O: Søren Nielsen og Grete Wiese
E F: Rasmus Jakob Pedersen, Karlshøj 3, Strandhuse, 6000 Kolding

Korthaarklubbens vinderprøve 29. september 2018 i Sønderjylland

KHK Sydvestjyden's Gismo Dk06846/2014 03.04.2014 H BMG Korthåret Hønsehund
1.v. Toes' Krogh – Ambi O: Jakob Poulsen
E F: Martin Pedersen, Aavej 2, 6771 Gredstenbro

KHK Staal F-Lian Dk05026/2015 18.03.2015 H BMG Korthåret Hønsehund
2.v. Emir Von Der Hansaburg – Staal D-Kenya O: Kim Staal
E F: Helge Jensen, Ilstedvej 2, 6740 Bramming

KHK Zar Dk09815/2015 04.05.2015 H brun Korthåret Hønsehund
3.v. Søborggård's Krieger – Toes' Tuxen O: Kurt Pedersen
E F: Preben Bach Christensen, Nørskovvej 6, Vrold, 8660 Skanderborg

KHK Bislevs Goss Dk10789/2011 11.06.2011 H brun Korthåret Hønsehund
4.v. Nordboen Baxter – Bislevs Dina O: Poul Bislev
E: Pernille Hansen, Gammelsbækvej 2, 9330 Dronninglund F: Per Morville Jensen

KHK Petermann's Okie Dk06372/2014 01.04.2014 T brun Korthåret Hønsehund
5.v. Bakkevænget H. Trolle – Petermann's Jolly
O E: Erik og Kirsten Petermann, Søndergade 44, Holsted F. Erik Petermann

KHK Sydvestjyden's I. Soffi Dk06999/2016 05.04.2016 T BSMB Korthåret Hønsehund
6.v. Nørreøxe's Kuno – Ambi
O E F: Jakob Poulsen, Kærbøl Markvej 25, Kærbøl Mark, 6760 Ribe

Dansk Münsterländer Klubs vinderprøve 30. september 2018 på Sydsjælland og Lolland-Falster

DMK Ayla Dk05874/2013 27.03.2013 T brunskimmel Kleiner Münsterländer
1.v. Rogstabergets Jackson Browne – Høegtoft Dharma
O E F: Rune Riishøj, Over Spangen 6, Kisum, 7800 Skive

DMK Aura DK18217/2014 11.10.2014 T brunskimmel Kleiner Münsterländer
2.v. Isko Vom Brockhauser Esch – Fuglevang's Kiki
O E F: Kenneth Hansen, Sognevej 91, Gundsømagle, 4000 Roskilde

DMK Jagthyttens Hejmaxi Dk16803/2012 17.09.2012 T brun/hvid Kleiner Münsterländer
3.v. Fuglevangs Jaco – Emma von der Harlerhöhe O: Pia Kristiansen og Mogens Halkjær
E F: Mona Storgaard, Karl Jensensvej 16, 6737 Tjæreborg

DMK Jagthyttens Heiko DK16810/2012 17.09.2012 H brun/hvid Kleiner Münsterländer
4.v. Fuglevang's Jaco – Emma Von Der Harlerhöhe O: M H Pedersen og Pia Kristiansen
E F: Mogens Halkjær Pedersen

DMK Fredenvej's Effie Dk06327/2012 30.03.2012 T brunskimmel Kleiner Münsterländer
5.v. Uldjydens Gismo – Fredenvej's Centa
O E F: Arne Nielsen

DMK Løvmosen's Dexter Dk15556/2012 01.09.2012 H brun/hvid Kleiner Münsterländer
6.v. Brisko Von Der Grossen Breite – Løvmosen's Gaia O: Søren Berggreen Schmidt
E F: Svend Erik Sørensen, Lærkelunden 105, Tiufkær, 6052 Viuf

5-klubbernes vinderprøve 29. September 2018 på Samsø

5-Klub Quistorf Kinga Dk04580/2013 T rødgul Vizsla korthåret
1.v. Alcsi Gergö – Piszkei Érték O: Anne Merete Quistorf og Kim Kjær
E. Tina Schulze og F Thommas Søndergaard Mathisen, Toften 3, 4030 Tune

5-Klub Sjørslev's Isa Dk16135/2015 04.09.2015 T brun Tysk Langhår
2.v. Gero Vom Veybach – Sjørslev's China
O E F: Holger Pedersen, Højvangsvej 21, Brundby, 8305 Samsø

5-Klub Smilla Dk08819/2012 13.05.2012 T lys-skimmel Tysk Langhår
3.v. Aslak – Smækbjærg Chita O: Torben Gildbjerg
E F: Tommy Thomsen, Silkeborgvej 69, 7400 Herning

5-klub Tor Dk08811/2012 13/05-2012 H brun m. hvide aftegn. Tysk Langhår
4.v. Aslak – Smækbjerg Chita O Torben Gildbjerg
E F: Kim Jensen, Ålholmvej 122, Tjørring, 7400 Herning

5-klub Sjørlev's Figo Dk10500/2012 02/06-2012 H brun Tysk Langhår
5.v. Ben V. Kiekenbruch – Sjørslev's Diva O Holger Pedersen
E F Bjørn Lindberg, Mågevej 2, Sønderby, 4050 Skibby

Danmarks Jægerforbunds vinderprøve Vest lørdag 6. oktober 2018 ved Hjallerup

DJ Vest Hekla Dk11088/2009 17.05.2009 T brunskimmel Ruhåret Hønsehund
1.v. Egemosen's Gonzo – Dambos Zilla O: Frandsen, Herning
E F: Morten Juul, Ahornvej 5, Ø. Bjerregrav, 8920 Randers NV

DJ Vest Kærholt Mads Dk00880/2009 06.01.2009 H brunskimmel Ruhåret Hønsehund
2.v. Klokkemarkens Adam – Ally O: Jesper Kjærulff Hansen
E: Flemming Ransborg, Sanglærkevej 18, 8960 Randers SØ F: Charlotte Laursen

DJ Vest Bredsgaard's Oscar Dk16840/2014 13.09.2014 H BMBA Korthåret Hønsehund
3.v. Bredsgaard' Nemo – Nordboen Emma O: Allan Bredsgaard
E F: Henry Jensen, Håbetsvej 5, Gærup, 7752 Snedsted

DJ Vest Petermann's N-Emmie Dk11254/2013 05.05.2013 T brun Korthåret Hønsehund
4.v. Bakkevænget H. Trolle – Petermann's Jolly O: Erik og Kirsten Petermann
E F: John Okholm, Fogedvænget 144, 8722 Hedensted

DJ Vest Engager's Frida Dk15018/2013 16.08.2013 T lysskimmel Ruhåret Hønsehund
5.v. Sølvrævens Nemo – Britt
O E F: Per Svendsen, Mølholtvej 43, 9370 Hals

DJ Vest Græsdalen Laura Dk19304/2012 06.10.2012 T brun korthåret Hønsehund
6.v. Græsdalen Ras – Græsdalen Rita
O E F: Per Winther Jensen, Græsdalvej 34, Græsdal, 9830 Tårs

Danmarks Jægerforbunds vinderprøve Øst søndag 7. oktober 2018 ved Slagelse

DJ Øst Stubmarkens Max Dk08409/2015 19.04.2015 H brunskimmel Ruhåret Hønsehund
1.v. Barmosen's Sako – Gromliens Puk
O E F: Kjær Poulsen, Galtenvej 11, 8670 Låsby

DJ Øst Lynghedens Nicki Dk03520/2014 05.02.2014 H sortskimmel Ruhåret Hønsehund
2.v. Carlos – Chilli O: Erik og Thorkild Hansen
E F: Henrik Poulsen, Kamstrupvej 18, Vor Frue, 4000 Roskilde

DJ Øst Sjørslev's Isa Dk16135/2015 04.09.2015 T brun Tysk Langhår
3.v. Gero Vom Veybach – Sjørslev's China
O E F: Holger Pedersen, Højvangsvej 21, Brundby, 8305 Samsø

DJ Øst Hjortlund's Marcus Dk03632/2013 10.02.2013 H sortskimmel Ruhåret Hønsehund
4.v. Lille Skovbo's Eddie – Hjortlund's Olivia O: Jens Velling
E F: Morten Lykke Pedersen, Langebjergvej 6, Brunemose 4250 Fuglebjerg

DJ Øst Fuglevang's Rocky Dk09138/2015 25.04.2015 H brun/hvid Kleiner Münsterländer
5.v. Uldjydens Heino – Fuglevang's Heiki O: John Hilmer Hansen
E F: Michael Pedersen, Gårdvejen 2, 4500 Nykøbing S

Dansk Kennel Klubs 5. Vinderprøve lørdag 6. oktober 2018 ved Vordingborg

DKK 5.pr. Gierslev's E. Nora Dk14441/2014 01.08.2014 T brunskimmel Ruhåret Hønsehund
1.v. Jalte – Vallumsøens Jessie O: Hasse, Tom og Marianne Keinicke
E F: Leif Daae, Bruntoftevej 14, Sørup, 4863 Eskilstrup

DKK 5.pr. Katholts Gustav Dk07627/2010 14.04.2010 H brunskimmel Ruhåret hønsehund
2.v. Uri Vom Ostetal – Katholts D. Ida O: Eline Noiesen
E & F: Peter Pedersen, Vor Frue Kirkevej 17, 4000 Roskilde

DKK 5.pr. Ziva Dk12538/2015 05.06.2015 T BMBA Korthåret Hønsehund
3.v. Gomard's Scott – Sandi O: Herluf Schmidt Pedersen
E F: Poul Knudsen, Tubæk Møllevej 3, 4720 Præstø

DKK 5.pr. Bessi Dk11565/2011 10.06.2011 T BMBA Korthåret Hønsehund
4.v. Nordboen Buster – Trille O: Allan Grundahl
E F: Tommi Bo Lindhardt, Nobisvej 27, 3460 Birkerød

DKK 5.pr. Sneppelunden's B. Kalle Dk06593/2016 30.03.2016 H brunsk. Ruhåret Hønsehund
5.v. Boss – Kærholt Ronja O: Petersen Sørensen
E F: Morten Lykke Pedersen, Langebjergvej 6, Brunemose, 4250 Fuglebjerg

Dansk Kennel Klubs vinderprøve søndag 7. oktober 2018 ved Grenå

DKK Sydvestjyden's G. Kaisa Dk06851/2014 03.04.2014 T brun Korthåret Hønsehund
1.v. Toes' Krohg – Ambi
O E F: Jakob Poulsen, Kærbøl Markvej 25, Kærbøl Mark, 6760 Ribe

DKK Risvig's Ento DK05687/2012 25.03.2012 T brunskimmel Ruhåret Hønsehund
2.v. Egemosen's Gonzo – Cille O Kirstein Henriksen
E F: Peter Jensen, Mosevænget 8, 7160 Tørring

DKK Falco Dk13199/2012 15.07.2012 H musegrå-K Weimaraner
3.v. Sønderskoven's Don Chang Le Rapide – Thornvig's Janka O: Karen Sylvest Hansen
E F: Martin Pedersen, Aavej 2, 6771 Gredstedbro

DKK Loke Dk10826/2013 05.06.2013 H BMBA Korthåret Hønsehund
4.v. Tirsbæk Kejser – Midtals' Nala O: Thomas Hørup
E F: Thomas Møller, Skovsangervej 5, 8410 Rønde

FJD's vinderprøve lørdag 6. oktober 2018 i Sønderjylland

FJD Sydvestjyden's Gismo Dk06846/2014 03.04.2014 H BMG Korthåret Hønsehund
1.v. Toes' Krogh – Ambi O: Jakob Poulsen
E F: Martin Pedersen, Aavej 2, 6771 Gredstenbro

FJD Lykkeager's Hector Dk03836/2013 07.03.2013 H sortskimmel Ruhåret Hønsehund
2.v. Lille Skovbo's Alf – Lykkeager's Diva
O E F: Steen Henningsen, Baunshøj vej 3, Strellev, 6870 Ølgod

FJD Fjelstrup's Gordon Dk07277/2012 22.04.2012 H BMBA Korthåret Hønsehund
3.v. Skovby Boen's Sillas – Fjelstrup's Enya O: Marin Ellegaard
E F: Andreas Dahl Andersen, Seggelundvej 3, 6070 Christianfeld

FJD Lykkeager's J Wilma Dk05554/2015 26.03.2015 T brunskimmel Ruhåret Hønsehund
4.v. Votan Vom Oechtringer-Forst – Lykkeager's Wendy O: Steen Henningsen
E F: Bo Bryndum Jensen, Sletten 91, 6800 Varde

FJD Petermann's Panter Dk03962/2015 21.02.2015 BMBA Korthåret Hønsehund
5.v. Søborggård's Remus – Petermann's Maggie O: Erik og Kirsten Petermann
E F: Freddy Friborg Madsen, Filskovvej 58, 7330 Brande

FJD Fredskovs Kalle F Dk07974/2013 14.04.2013 H brunskimmel Ruhåret Hønsehund
6.v. Fredskovs Woodo – Fredskovs Søster O: Søren Nielsen og Grete Wiese
E F: Klaus Frostholm, Kobjergvej 12, 7190 Billund

Senest opdateret: Onsdag, 17. oktober 2018 14:38
 

Kalender

2018
2019
2020